Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

4. Zmiany w projekcie i adaptacja do działki

Data dodania: 2021-03-30
wyślij wiadomość

Projekt domu wybrany, więc przyszedł czas na rozpoczęcie załatwiania formalności.

Korzystając z podpowiedzi Solidy, o adaptację domu do działki i zagospodarowanie terenu zapytaliśmy firmę projektowa Studio-BB.

http://studio-bb.pl/

W trakcie pierwszego spotkania omówiliśmy wstępne założenia umiejscowienia domu i reszty  infrastruktury na działce. Wstępnie wskazaliśmy zmiany jakie chcielibyśmy wprowadzić do projektu. I dowiedzieliśmy się jak wielu dokumentów potrzebujemy do złożenia pozwolenia na budowę i że biorąc pod uwagę ramy czasowe w jakich musimy się zmieścić (ze względu na pewne formalności kredytowe) nie mamy za dużo czasu, a tu jeszcze cowid szaleje...

Nie zastanawiając się długo powierzyliśmy wykonanie mapy do celów projektowych, zebranie potrzebnej dokumentacji oraz złożenie wniosku na budowę projektantom ze Studia BB.

Decyzja ta okazała się w naszym przypadku strzałem w dziesiątkę. Już po dwóch tygodniach od przekazania pełnomocnictw dostaliśmy wykonaną mapę do celów projektowych wraz ze wstępnym umiejscowieniem domu na działce. Była połowa stycznia, czas na otrzymanie pozwolenia na budowę mamy do maja.

Dalsza współpraca okazała się równie przyjemna, szybki kontakt, zarówno mailowy jak i telefoniczny i 20 marca złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę :) więc już tylko czekamy na informację ze starostwa. W międzyczasie dostaliśmy m.in. umowę z Tauronu na przyłącze energii elektrycznej oraz warunki podłączenia do wodociągu.

W samym projekcie zdecydowaliśmy się powiększyć taras dość znacznie i zrobiliśmy drugie wyjście na taras. Ogólnie dołożyliśmy trochę okien do salonu, zawsze lepiej więcej światła niż mniej ;)

Poniżej część projektu po zmianach

blog budowlany - mojabudowa.pl

I rzut piętra

blog budowlany - mojabudowa.pl

Naszym zdaniem wyszło to elegancko, szczególnie zadowoleni jesteśmy z tarasu (wiem, wiem, zdajemy sobie sprawę że jego koszt wzrósł kilkukrotnie w porównaniu do oryginału ;) ) jesteśmy przekonani że w tej formie będzie doskonale pełnił swoją wypoczynkową funkcję :)


Do następnego wpisu

Ola i Daniel

5Komentarze
agni8  
Data dodania: 2021-03-30 20:29:43
Gratulujemy, że poszło tak gładko. Życzymy, by wszystkie etapy budowy też przeszły tak sprawnie:) Powodzenia!
odpowiedz
Data dodania: 2021-04-09 12:37:50
Dziękujemy :)
odpowiedz
Odpowiedź do agni8
bdsgi  
Data dodania: 2021-03-30 20:49:26
Nie chcieliście połączyć łazienki na dole z miejscem gdzie ma być pompa?
odpowiedz
Data dodania: 2021-04-09 13:05:37
Tak, był taki pomysł. Ale stwierdziliśmy, że zostawimy łazienkę jako pomieszczenie czyste 'reprezentacyjne', a pomieszczenie z pompą będzie pełniło rolę niewielkiej pralni.
odpowiedz
Odpowiedź do bdsgi
Data dodania: 2021-03-31 14:05:02
fajnie że powiekszyliście taras to taka rzecz ze rozmiar ma znaczenie ;) i fajnie że bedzie z dwóch stron.
odpowiedz

3. Projekt

Data dodania: 2021-03-07
wyślij wiadomość

Wybór projektu...

Mieliśmy z żoną dość jasną wizję jaki dom by nam odpowiadał, co nie znaczy że decyzja była szybka i łatwa.

Krótko, około 100 m2, dla nas wystarczająco, i taki żeby na działce zostało jeszcze trochę miejsca na ogródek. Do tego salon + 3 pokoje i dość prosty układ bez komplikowania schowkami i korytarzami.

Wstępnie wybraliśmy dwa projekty:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-kornel-v-energo-WRC2529

https://www.archeton.pl/projekt-domu-ula_960_opisogolny


I pozostała niewielka kwestia do rozwiązania, ile to będzie kosztowało i w jakiej technologii to wybudować. Metoda gospodarcza u nas odpada, ze względu na szybkość budowy stwierdziliśmy więc, że konstrukcja drewniana i już później pojawił się także keramzyt.  Więc wysłałem maila z zapytaniem o wycenę stanu deweloperskiego dwóch powyższych projektów do kilkunastu firm w regionie.

Odpowiedzi dostałem od zdecydowanej większości z nich, część z nich odpisało krótko, a część przedstawiło ofertę razem z krótkim opisem co do stosowanej technologii.

Jako że interesowało nas ogrzewanie podłogowe i wentylacja mechaniczna, oraz kila mniej kosztotwórczych elementów, to powstał excel, w którym postarałem się ujednolicić oferty, tak, żeby w każdej wykończenie domu było podobne. 

Efekt, dwa te same domy w stanie deweloperskim i przedział cenowy od 300 000 zł do ponad 400 000 zł brutto. Przyznam, że rozrzut był spory i było nad czym debatować. W międzyczasie wysłałem zapytanie jeszcze do kilku firm, a jako technologia budowy coraz bardziej zyskiwał keramzyt.

Firma, i jej projekt, który wybraliśmy cenowo plasowała się gdzieś w połowie stawki, zdecydowała technologia budowy, fakt, że jest to firma z bliskiej okolicy i dobre opinie z internetu, które po pierwszym  kilku rozmowach telefonicznych i pierwszym spotkaniu wydawały się potwierdzać.

Czyli mamy to!!!...

Wybraliśmy Solidę i jej projekt Solida 102

https://www.solida.com.pl/projects/solida-102/

Prosta bryła, niewielkie wymiary budynku - będzie ogródek, prosty układ pomieszczeń pasujący do układu działki. Duży salon z wyjściem na ogród i kuchnia z oknem narożnym. Tych plusów troszkę się nazbierało, a o kilku drobnych zmianach, które wprowadziliśmy będzie już w następnym wpisie.

Długi ten wpis, a mam wrażenie, że nie ma tu żadnego szczegółowego opisu...

Pozdrawiam

Daniel


3Komentarze
Data dodania: 2021-03-07 19:03:13
Jak dla mnie to ten pierwszy Parterowy 😊 Ale to Tylko moje zdanie ponieważ nie lubię schodów w domu ( mam do nich uraz ) i zawsze to też dodatkowe kąty do sprzątania. Po moim domu rodzinnym , teraz u Teściów oraz domu w którym mieszkam za granicą zdecydowanie powiedzieliśmy, że nie nie nie.. dom będzie parterowy bez schodów
odpowiedz
jakubs  
Data dodania: 2021-03-07 20:24:59
Zbudowałem kornela i mogę szczerze polecić ten układ pomieszczeń. Dodatkowo domek jest bardzo tani w budowie i kosztach utrzymania. Systemem gospodarczym deweloperka kosztowała 200tys a dałoby się taniej. Wszystko zależy od czasu i chęci :)
odpowiedz
Data dodania: 2021-03-08 08:59:18
gdybym dziś szukała projektu to albo poszłabym w parterówkę, albo poddasze z pełnym piętrem, więźba drewniana to zawracanie głowy, wczoraj na naszej działce wiało koszmarnie, uderzenia wiatru były takie, że aż wszystko dudniło, to są chwile kiedy myślę, że fajnie byłoby mieć zamiast drewnianej konstrukcji betonowy strop. a mamy deskowanie i krokwie co 80 cm, zbrojone ściany szczytowe, więc naprawdę wszystko jest solidne, plus stromego dachu jest taki, że mamy dodatkowy strych na rupiecie, inną opcją jest betonowy stropodach, dla osoby przyzwyczajonej do mieszkania w bloku, gdzie człowiek jest naprawdę oddzielony od warunków atmosferycznych słuchanie jak szaleje wiatr tuż nad głową bywa stresujące :) oczywiście wszystko to kwestia przyzwyczajenia, ale z uwagi na wiatry zmieniliśmy nawet miejsce do spania na bardziej zaciszne :)
odpowiedz
slowikowa-solida102
ranga - mojabudowa.pl sympatyk
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 3678
Komentarzy: 16
Obserwują: 1
On-line: 9
Wpisów: 9 Galeria zdjęć: 42
Projekt Solida 102
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - keramzyt
MIEJSCE BUDOWY - powiat Gliwicki ;)
ETAP BUDOWY - Brak
ARCHIWUM WPISÓW
2021 sierpień
2021 maj
2021 marzec
2021 luty

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik